„Góralszczyzna dłutem i pędzlem”.
Wojciech Łacek i Stanisław Łacek.

 

 

Wojciech Łacek, absolwent zakopiańskiej Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych  im. Antoniego Kenara, student piątego roku krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w klasie profesora Józefa Murzyna był wraz ze swoim stryjem Stanisławem bohaterem dwudziestej już wystawy w restauracji „U Wnuka”. O Wojciechu Łacku mówił podczas otwarcia wystawy wicedyrektor Zespołu szkół Plastycznych im. A. Kenara Marek Król.
Powiedział m.in.

- Wojtek to bardzo utalentowany i pracowity człowiek. Pracę dyplomową bronił w mojej pracowni i życzyłbym sobie więcej takich uczniów”.

 Zafascynowany góralszczyzną, świadomy swych korzeni, laureat konkursu rzeźbiarskiego w Zawierciu młody artysta zaprezentował nie tylko swoje rzeźby, ale także malarstwo. Rodzinna fascynacja tradycyjną sztuką góralską ukazana została także poprzez prace stryja Wojtka Łacka - Stanisława - rzeźbiarza i lutnika. To jego kapela przygrywała też podczas wernisażu, który przerodził się w długie posiady bardzo licznie przybyłej na wernisaż młodzieży z zespołu góralskiego „Regle” z Poronina oraz studenckie zespołu góralskiego „Skalni” z Krakowa. Członkiem obu tych zespołów jest od wielu lat Wojciech Łacek.

Impreza zorganizowana została przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 

Strona główna

Zdjęcia: BARBARA DĄBROWSKA

 

 

powrót